Kiedy odżywiamy się zdrowo?

Wiele osób posiada wypaczony obraz zdrowego odżywiania, który w ich mniemaniu składa się na zjadanie sałatek, surowych warzyw oraz owoców i najlepiej w mikroskopijnych ilościach. Przedstawiony model odżywiania nie ma nic wspólnego ze zdrowym odżywianiem, które powinno odbywać się w regularnych odstępach czasu, a następnie należy sięgać po produkty, które w miarę możliwości nie zostały przetworzone, a oprócz tego zrezygnować z dużych ilości niewskazanych węglowodanów w postaci białego pieczywa, słodyczy oraz innych. W praktyce taki sposób na dietę pozwala utrzymać prawidłową kondycję fizyczną.

Oczywiście, w zdrowym odżywianiu nie zabraknie zarówno owoców, jak i warzyw, jednakże zjada się również wiele innych produktów. Zdrowe odżywienie musi być dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego człowieka. Inaczej wyglądają posiłki szczupłej kobiety pracującej w biurze, a całkiem inną kaloryczność oraz produkty znajdują się na talerzu pracownika budowy, który pracuje fizycznie. Zdrowe odżywianie to świadome wybory właściwych produktów. Jeśli chleb to koniecznie razowy, jeśli ryż to brązowy, zamiast frytek albo ziemniaków w sosem należy wybrać kaszę z warzywami.

Powinno się raczej podziękować wieprzowinie, gdyż mało w niej substancji odżywczych oraz witamin i minerałów, a zawiera za to znaczne ilości tłuszczu. Słodycze nie są potrzebne organizmowi, gdyż mogą być skutecznie zastąpione przez owoce, które nie dość, że bardzo smaczne to są ogromnie zdrowe. Zdrowe odżywienie to urozmaicanie i bawienie się smakami, przyprawianie ziołami z własnego ogródka, a także próbowanie dań kuchni wegańskiej. Racjonalnie odżywiająca się osoba  nie musi każdego dnia spożywać mięsa, gdyż jest ona w stanie wyczarować smakowite oraz interesujące potrawy jedynie z warzyw i innych dodatków oraz ryb.

Zdrowe odżywianie to świadome wybieranie dobra, gdyż większość ludzi dokładnie zdaje sobie sprawę, które produkty są zdrowe, a które nie, jednakże na skutek przyzwyczajeń, czasem wygody, albo po prostu lenistwa wolą sięgnąć po łatwą oraz szybką, ale niekoniecznie zdrową opcję pizzy na wynos, zamiast pełnowartościowego posiłku przygotowanego we własnej kuchni.